İskenderun Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar

İskenderun tarihi hakkında bilgi veren, gezip görülecek yerler hakkında fikir edinmenizi sağlayan, İskenderun ve çevresinde yapılabilecek aktiviteleri anlatan İskenderun tanıtım sayfası.
 
 
İskenderun Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar MÖ. 2000'lerde Hititler'e bağlı Kadu Beyliği, MÖ 1200'lerden önce Fenikeliler, 1200'den sonra Hattini krallığı, MÖ 7. yyda Huriler, MÖ 6. yyda ise Perslerin eline geçen İskenderun gerçek anlamda MÖ 333'de Asya seferine çıkan Büyük İskender tarafından kurulmuştur.

Romalılar, İranlılar, Abbasiler, Bizans, Selçuklu, Eyyubiler, Memlükler, Dulkadirliler ve Osmanlı'ya yurt olan İskenderun, Osmanlı zamanında Doğu Akdeniz ticaretinde önemli bir liman görevini üstlenmiş ve Avrupalı sömürgeci devletlerin de ilgi odağı olmuştur.

12 Kasım 1918'den itibaren Fransızlar tarafından işgal edilmiş, Türk Hükümetinin müdahalesi sonucu 02 Eylül 1938'de Bağımsız Hatay Devleti kurulmuş, Türk askeri birliklerinin şehre giriş tarihi olan 5 Temmuz 1938 İskenderun'un kurtuluş günü olarak kabul edilmiştir.

 
 
 

İskenderun Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar

Siz de İskenderun için bir öneri ekleyin
Kinet Höyük
Kinet Höyük
İlk yerleşiminin Geç Neolitik Çağ'da gerçekleştiği Kinet Höyük, Hatay'ın İskenderun ilçesine 30 kilometre uzaklıktadır. Kinet Höyük, 33 dönümlük bir alanda kurulmuş olup, Kilikya'nın en büyük antik şehri olarak kabul edilir. [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 1 Ağustos 2013, Perşembe - Yorum Sayısı : 0
Meryem Ana Havuzu
Meryem Ana Havuzu
İskenderun'a bağlı Arsuz mevkiinde yer alan Meryem Ana Havuzu, Hacıahmetler Köyü'nden 8 kilometre uzaklıkta kendini göstermektedir. Bu arada Arsus yemyeşil doğasıyla huzur veren nehriyle hayranlığınızı kazanacak bir bölge. Halk arasında Seydi [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 18 Haziran 2012, Pazartesi - Yorum Sayısı : 0
Payas Kalesi
Payas Kalesi
Cin Kulesi gibi Haçlılar ve Cenevizliler döneminde yapıldığı düşünülen Payas Kalesi, yapı malzemesine göre tamamı ile bir Osmanlı kalesidir. Hatay'ın İskenderun Payas arasında bulunan kale, başta Evliya Çelebi olmak üzere [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 15 Haziran 2012, Cuma - Yorum Sayısı : 2
Cin Kulesi
Cin Kulesi
Hatay tarih yapıtlar bakımında oldukça zengin bir şehirdir. Özellikle İskenderun ve çevresi doğanın eşsiz manzarasıyla yemyeşil yaylalarıyla, mavinin tonlarını taşıyan deniziyle ve eğlence merkezleriyle ilgi gören bölgelerden sadece bir [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 15 Haziran 2012, Cuma - Yorum Sayısı : 0
 
 
Gezgin Yorumları
 
Bence bir ekoldür İskenderun.
hasan cicek l 27 Kasım 2014, Perşembe 14:47 l  
 
İskenderun çok güzel bir ilçe. Sahil kenarları, çarşısı, güzel mekanları var. Gezilebilecek en güzel yer. Acemi askerliğimi orada bitirdim. Bir cumartesi çarşıya çıktım çok beğendim. İskenderun'u bir daha görmek isterim.
Hüseyin korkmaz l 16 Eylül 2014, Salı 11:56 l  
 
Yakında geleceğim.
nur yılmazberk l 13 Şubat 2014, Perşembe 11:39 l  
 
Burası zaten cennet, bunlarla daha da güzelleşiyor.
rena sofya l 1 Şubat 2014, Cumartesi 15:38 l  
 
Ben zaten İskenderun'da oturuyorum, hepsine de gittim, bence siz de gidin, özellikle de en güzeli Çin Kulesi.
öykü kaya l 12 Ocak 2014, Pazar 20:56 l  
 
Bence çok güzel bir yer. Ben buranın yerlisiyim. Buranın birçok yemeği var. Herhalde en güzel yemeği oruk dövem künefesi. Bence gelin.
ahmet yavuz l 21 Ekim 2013, Pazartesi 21:31 l  
 
Çok merak ediyorum ilçeyi. En kısa sürede gezmeye geleceğim. Saygılar.
ismail albayrak l 9 Haziran 2013, Pazar 19:46 l  
 
 
Peki İskenderun hakkında sen neler düşünüyorsun?

En Çok Beğenilen Oteller
 
En Çok Yorumlanan Oteller
 
En Çok Beğenilen Mekanlar
 
 
 
Marmaris'te gece hayatı hakkında gezginlerin görüşlerinden faydalanmak için Marmaris Barlar Sokağı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bodrum tatilinizde nerelerde yemek yenilir? Bodrum'da yemek yenilecek yerler sayfamızda gezgin görüşlerini okuyun, siz de tavsiyede bulunun.

Yeşillikler içerisinde doğa ile başbaşa keyifli bir tatil için Ayder Yaylası Otelleri sayfasını inceleyin.

Seyahat Tüyoları